15.10.2008 

УХВАЛА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

15 жовтня  2008  року

м. Київ

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах

Верховного Суду України в складі:

...

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно за касаційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу апеляційного суду Волинської області від 5 березня 2008 року,

в с т а н о в и л а :

У червні 2007 року ОСОБА_1 пред'явила в суді позов до ОСОБА_2. про визнання права власності на спадкове майно.

Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від                   20 грудня 2007 року позов ОСОБА_1. задоволено. Визнано за нею право власності на ½ частину житлового будинку з надвірними АДРЕСА_1 та грошовий вклад на рахунку НОМЕР_1, який знаходиться у ВАТ «Державний ощадний банк України», після смерті матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно із заповітом 24 лютого 1995 року.

14 січня 2008 року відповідач звернувся до суду із заявою про апеляційне оскарження рішення суду, а 30 січня 2008 року - подав до суду заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду та апеляційну скаргу.

Ухвалою апеляційного суду Волинської області від 5 березня             2008 року в задоволенні заяви ОСОБА_2. відмовлено, апеляційну скаргу залишено без розгляду.

У касаційній скарзі відповідач просить скасувати ухвалу апеляційного суду, посилаючись на порушення судом  норм процесуального права.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 294 ЦПК України заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Установлено, що ОСОБА_2 подав заяву про оскарження  та апеляційну скаргу на  рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 грудня 2007 року з пропуском установленого законом строку на оскарження. У заяві про поновлення строку на апеляційне оскарження заявник посилався на те, що на останньому судовому засіданні було проголошено лише резолютивну частину рішення суду, а повне рішення повинно бути виготовлено через п'ять днів.   25 грудня 2007 року він звернувся до суду із заявою про видачу копії зазначеного рішення (а.с. 109), проте з текстом рішення суду він зміг ознайомитися лише 11 січня 2008 року.

Постановляючи ухвалу про відмову в поновленні відповідачу строку на апеляційне оскарження судового рішення, суд апеляційної інстанцій виходив із того, що причина пропуску не є поважною, тому підстави для його поновлення відсутні.

Однак із таким висновком погодитися не можна, оскільки суд дійшов його без повного та всебічного з'ясування  обставин пропуску строку на апеляційне оскарження, належної оцінки доводів ОСОБА_2. щодо поважності причин пропуску.

Як убачається з матеріалів справи, 20 грудня 2007 року судом було оголошено тільки резолютивну частину рішення суду. 24 грудня 2007 року            ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про видачу йому копії рішення.

Незважаючи на те, що ст. 222 ЦПК України зобов'язує суд видати особам, які брали участь у справі, копію судового рішення на їх вимогу не пізніше п'яти днів з дня проголошення рішення, заява ОСОБА_2. залишилася взагалі поза увагою суду. З рішенням суду він зміг ознайомитися лише 11 січня 2008 року.

Необізнаність відповідача з мотивами прийнятого судом рішення та його висновками спростовує доводи апеляційного суду про можливість останнього вчасно подати заяву про апеляційне оскарження.

У зв'язку з наведеним оскаржувана ухвала апеляційного суду підлягає скасуванню як така, що постановлена з порушенням норм процесуального права.

Керуючись ст. 336 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_2задовольнити.

Ухвалу апеляційного суду Волинської області від 5 березня 2008 року скасувати.

Справу передати до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про прийняття апеляційної скарги ОСОБА_2 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 грудня 2007 року відповідно до вимог закону.