02.10.2008 

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

2 жовтня 2008 року

м. Київ

Колегія суддів Судової  палати у цивільних справах 

Верховного Суду України в складі:

...

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Львівобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, за скаргою відкритого акціонерного товариства «Львівобленерго» про перегляд у зв'язку з винятковими обставинами рішення Личаківського районного суду м. Львова від 24 травня 2007 року, ухвали апеляційного суду Львівської області від 29 жовтня 2007 року та ухвали судді Верховного Суду України від 25 січня 2008 року,

в с т а н о в и л а :

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що 20 липня 2005 року за місцем проживання відповідача було виявлено безоблікове споживання електричної енергії шляхом підключення розетки поза приладом обліку потайною електропроводкою та складено акт, на підставі якого та відповідно до п. 53 “Правил користування  електричною енергією для населення”  визначено  збитки у розмірі  5 717 грн.40 коп.

Рішенням Личаківського районного суду м. Львова від 24 травня 2007 року позов відкритого акціонерного товариства «Львівобленерго» ( далі - ВАТ«Львівобленерго») задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ВАТ «Львівобленерго» у  рахунок відшкодування заподіяної шкоди  500 грн.

Ухвалою апеляційного суду Львівської області від 29 жовтня 2007 року рішення Личаківського районного суду м. Львова від 24 травня 2007 року залишено без змін.

Ухвалою судді Верховного Суду України від 25 січня 2008 року у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ВАТ «Львівобленерго» у вказаній справі відмовлено.

У скарзі ВАТ «Львівобленерго» просить переглянути у зв'язку з винятковими обставинами рішення Личаківського районного суду м. Львова від 24 травня 2007 року, ухвалу апеляційного суду Львівської області від 29 жовтня 2007 року та ухвалу судді Верховного Суду України від 25 січня 2008 року, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції одного і того самого положення закону, зокрема невірне застосування до спірних відносин вимог ч. 4 ст. 1193 ЦК України. На підтвердження неоднакового застосування зазначеної норми права заявник наводить ухвалу колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 9 квітня  2008 року за тотожною вимогою позивача, якою рішення суду апеляційної інстанції, яким стягнуто на користь ВАТ “Львівобленерго”  з відповідачів               10 353 грн.  02 коп. завданих збитків, залишено без змін, а також встановлено, що спірні правовідносини щодо позаоблікового  використання  електроенергії не є деліктними.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України вважає, що скарга підлягає  задоволенню з таких підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 354 ЦПК України судові рішення у цивільних справах  можуть  бути переглянуті у зв'язку  з винятковими обставинами після їх перегляду у касаційному порядку, якщо вони оскаржені з мотивів  неоднакового застосування  судом касаційної інстанції одного і того самого положення закону.

Задовольнивши частково позовні вимоги й зменшивши суму завданих позивачеві збитків до 500 грн., суди виходили з того, що відносини між сторонами є деліктними, тому зменшили стягнення завданих збитків, врахувавши матеріальне  становище  відповідача та стан його здоров'я.

Проте з  такими висновками  судів  погодитися не  можна з таких підстав.

Відповідно до вимог ст. 26 Закону України “Про  електроенергетику” споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач  енергії несе відповідальність за порушення  умов  договору з енергопостачальником та “Правил користування  електричною енергією для населення “ згідно із законодавством України.

На підставі п. 48 “Правил користування електричною енергією для населення”, затверджених постановою  Кабінету міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, споживач несе відповідальність згідно із  законодавством за  розкрадання електричної енергії у разі споживання електричної енергії без приладів обліку.

Пункт 4 Порядку  визначення  розміру і відшкодування  збитків, завданих  енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2006 року № 122, встановлює обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, визначається за  величиною  розрахункового  споживання електричної енергії протягом  періоду  порушення  на підставі  акта  виявлених  порушень, складеного  відповідно до  Методики визначення обсягу та вартості позаобілікової електричної енергії, затвердженої Національною комісією регулювання електроенергетики України.

Згідно з п. 5 Методики обчислення  розміру  відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок  порушення  споживачем  Правил  користування електричною  енергією для  населення, затвердженої  постановою  НКРЕ від 22 листопада 1999 року № 1416 та зареєстрованої в  Міністерстві юстиції України 29 грудня 1999 року за № 919/4212, розрахунок завданих  енергопостачальнику  збитків  здійснюється :

за  добовою  величиною  розрахункового споживання електричної енергії;

за  кількістю  днів з дня  останнього  контрольного зняття представником  енергопостачальника показів  приладу  обліку чи його  технічної перевірки до дня усунення  порушення ;

за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який  нараховується  розмірі збитків.

Судом встановлено, що відповідач безобліково споживав електричну енергію шляхом підключення розетки поза приладом обліку потайною електропроводкою, чим завдав позивачу  збитків на зазначену ним суму.

Проте суди помилково виходили з того, що між сторонами виникли деліктні правовідносини, що призвело до неоднакового застосування одного й того самого положення закону, оскільки відносини з позаоблікового використання електроенергії не є деліктними, випливають з укладеного між сторонами договору  про користування електричною енергією,  тому правила ст. 1193 ЦК України на них  не  поширюються.

За таких обставин ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням  нового  рішення про  задоволення  позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 358, 359  ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України

в и р і ш и л а :

Скаргу відкритого акціонерного товариства «Львівобленерго»  задовольнити.

Рішення  Личаківського районного суду м. Львова від 24 травня 2007 року, ухвалу апеляційного суду Львівської області від 29 жовтня 2007 року та ухвалу судді Верховного Суду України від 25 січня 2008 року скасувати та ухвалити нове  рішення  про  задоволення  позовних вимог відкритого акціонерного товариства  “Львівобленерго”  та  стягнення з ОСОБА_1 на користь відкритого акціонерного товариства “Львівобленерго” 5 717 грн. 40 коп. завданих збитків,             57 грн. 17 коп. державного мита та 30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.