1952 дня назадОлександр

Доброго дня!

На розгляді в адміністративному суді розглядається позов від фізичної особи до суб’єкта владних повноважень про зобов’язання вчинити певні дії. Суддя незважаючи на наявність представника з належно оформленими повноваженнями, вимагає прибуття та особисту участь Позивача у кожному (!!!) судовому засіданні.

У зв’язку із значним погіршенням здоров’я (Позивачу 85 років) прибуття до суду (знаходиться за 145 км) Позивача є неможливим, про що завідувач ФАП видав довідку, що транспортування Позивача не можливе та може становити загрозу для його життя. Суддя поза судовим засіданням заявила, що «оскільки Позивач заявив позов, то повинен особисто (!!!) це підтримувати!». Будь-які письмові та усні пояснення представника не сприймаються, так само, як і документи за підписом Позивача, які надавалися представником.

Суддя оголосила явку завідувача ФАПу обов’язковою та передала для вручення йому судову повістку.

Завідувач ФАП бажає з’явитися в судове засідання, але в нього з’явилися наступні побоювання:

  1. Яким чином надавати пояснення, щоб не розголосити інформацію про пацієнта, яка вважається лікарською таємницею?
  2. Чи можливо заявити суду, що інформація, зазначена в довідці є ним повністю підтвердженою і відмовитися від надання будь-яких інших пояснень?
  3. Яким чином уникнути відповідальність бути оштрафованим «за неповагу до суду» (ця суддя відома тим, що любить штрафувати сторін та учасників справи за будь-що)?
Kseni lawyer

Так звана лікарська таємниця є інструментом забезпечення захисту персональних даних пацієнта, тобто запобігання розголошенню інформації з обмеженим доступом. Разом із тим, таку розголошення такої інформації закон дозволяє за згодою зацікавленої особи. Отже, якщо лікарь матиме письмовий дозвіл названої особи на оголошення в суді інформації про стан її здоров'я, то таке розголошення буде цілком правомірним.

Kseni lawyer

Щодо особистої участі позивача у судовому засіданні, то КАС України, за яким суд розглядає зазначену справу, відносить це питання до виключної дискреції самого суду. Звісно, позивач має право подати заяву про розгляд справи за його відсутності за участі свого представника, але суд може з цим не погодитись. У такому випадку позивач має відвідати хоча б початок судового засідання, підтвердити свій позов та заявити про неможливість участі у цьому засіданні. Найбільш вірогідно, суддя у такому разі клопотання задовольнить, тим більш, що воно підтверджується медичними документами.

Kseni lawyer

Щодо можливості притягнення до відповідальності за неповагу до суду, то це питання врегульовано ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Якщо учасники провадження не вчиняють дій, передбачених наведеним положенням Кодексу, підстави для притягнення до такої відповідальності відсутні. У разі безпідставного накладення суддею адміністративного стягнення за назване правопорушення, притягнута до відповідальності особа може оскаржити постанову про накладення стягнення до апеляційного суду протягом 10 днів (ст.294 Кодексу).

Kseni lawyer

Стільки описок, аж самій стає соромно)))

Олександр (автор вопроса)

Kseni lawyer, дякую за доступне та інформативне викладення інформації. Зрозуміти такі відповіді для людини, якій майже 60 років (завідувача ФАПу), який жодного разу не був в суді - буде не складно.

Юрист Денис

Стаття 55. ( КАСУ ) . Участь у справі представника 1. Сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

  1. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника.

  2. Юридична особа, суб’єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

  3. Держава, територіальна громада бере участь у справі через відповідний орган державної влади, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник або представник

Юрист Денис

Стаття 57. ( КАСУ) Особи, які можуть бути представниками. 1. Представником у суді може бути адвокат або законний представник.

  1. У справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.

  2. Органи або інші особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, представляють у суді їх посадові особи, крім випадків, коли такі органи та особи є стороною чи третьою особою у справі.

  3. Одна й та сама особа може бути одночасно представником або декількох позивачів, або декількох відповідачів, або декількох третіх осіб на одній стороні, за умови відсутності конфлікту інтересів між ними.

Юрист Денис

Стаття 60. ( КАСУ) Повноваження представника в суді 1. Представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов’язки.

  1. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.

  2. Про припинення представництва або обмеження повноважень представника за довіреністю має бути повідомлено суду шляхом подання письмової заяви.

  3. У разі припинення повноважень представника на здійснення представництва особи у справі він не може бути у цій самій справі представником іншої сторони, третьої особи на іншій стороні або третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору.

  4. Підстави і порядок припинення представництва за довіреністю, скасування довіреності та відмови представника від наданих йому повноважень визначаються Цивільним кодексом України.

Юрист Денис

Стаття 58. ( КАСУ ) Особи, які не можуть бути представниками 1. Не може бути представником в суді особа, яка бере участь у справі як секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач та свідок, або є помічником судді, що розглядає справу.

  1. Особа не може бути представником, якщо вона у цій справі представляє або представляла іншу особу, інтереси якої у цій справі суперечать інтересам її довірителя.

  2. Судді, прокурори, слідчі, працівники підрозділів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, не можуть бути представниками в суді, крім випадків, коли вони діють від імені відповідних органів, що є стороною або третьою особою у справі, чи як законні представники сторони чи третьої особи

Юрист Денис

Стаття 59. ( КАСУ ) Документи, що підтверджують повноваження представників 1. Повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами:

1) довіреністю фізичної або юридичної особи;

2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.

  1. Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою.

У разі задоволення заявленого клопотання щодо посвідчення довіреності фізичної особи на ведення справи, що розглядається, суд без виходу до нарадчої кімнати постановляє ухвалу, яка заноситься секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, а сама довіреність або засвідчена підписом судді копія з неї приєднується до справи.

Довіреність фізичної особи, за зверненням якої прийнято рішення про надання їй безоплатної вторинної правничої допомоги, може бути посвідчена посадовою особою органу (установи), який прийняв таке рішення.

  1. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.

  2. Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

  3. Відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді.

  4. Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.

  5. У разі подання представником заяви по суті справи в електронній формі він може додати до неї довіреність або ордер в електронній формі, підписані електронним цифровим підписом відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

  6. У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

  7. Довіреності або інші документи, які підтверджують повноваження представника і були посвідчені в інших державах, повинні бути легалізовані в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України

При написании ответа используется разметка Markdown.