552 дня назадПоліна

Які існують пільги для дітей учасників бойових дій? Чи маю я право на соціальну стипендію? Безкоштовний гуртожиток? чи має право декан університету, не приймати мої документи, які підтверджують мій статус дитини учасника бойових дій, кажучи, що вже пізно докладати документи до моєї особової справи в університеті; та чи є ці його дії правомірними?

Тисячі українських військових захищають територіальну цілісність та недоторканість Української Держави. А чи здатна Держава захистити своїх героїв та членів їх сімей? На жаль, багато учасників АТО, членів їх сімей не володіють достатньою правовою інформацією щодо прав, соціальних пільг, передбачених чинним законодавством України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти», передбачено надання пільг таким категоріям осіб:

 • особам, що визнані учасниками бойових дій;

 • їхнім дітям;

 • дітям, один з батьків яких загинув (пропав безвісти) в районі проведення АТО, бойових дій або збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих в районі проведення АТО, бойових дій або збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, отриманого в період участі в АТО;

 • дітям, один з батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих під час масових акцій громадянського протесту,

 • дітям осіб, зареєстрованих як ВПО.

Важливо! Зазначеним категоріям осіб державна цільова підтримка для здобуття вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах надається на період до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Державна цільова підтримка дітям учасників АТО для здобуття вищої освіти надається у вигляді:

 • повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

 • пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;

 • соціальної стипендії;

 • безоплатного забезпечення підручниками;

 • безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;

 • безоплатного проживання в гуртожитку;

 • інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України.

Кабінету Міністрів України протягом одного місяця з дня опублікування цього Закону (14 травня 2015 року) було необхідно розробити та затвердити державну цільову програму підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти та затвердити порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти.

Але цю вимогу Закону Кабінетом Міністрів України станом на 05.11.2015 р. не було виконано!

Таким чином, держава, створюючи систему правових норм, що регулюють правовідносини у сфері цільової підтримки здобуття вищої освіти дітьми учасників АТО, не забезпечує створення ефективного механізму правореалізації вказаних норм, чим порушує права вказаної категорії осіб.

Дещо інша ситуація із переважним правом зарахування до ВНЗ дітей учасників АТО.

Так, у відповідності до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» переважним правом зарахування до військових ліцеїв, ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою, до вищих військових навчальних закладів та вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, за умов успішного складання іспитів та відповідності іншим вимогам і правилам прийому до цих навчальних закладів, протягом трьох років після здобуття необхідного для вступу рівня загальної середньої освіти користуються:

 • особи, в яких один з батьків є військовослужбовцем, що має вислугу в календарному обчисленні 20 років і більше;

 • особи, в яких один з батьків є громадянином, звільненим з військової служби за віком, за станом здоров’я чи у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, вислуга років у календарному обчисленні якого становить 20 років і більше;

 • особи, в яких один з батьків є військовослужбовцем, що став інвалідом внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби.

Особи, в яких один з батьків (усиновлювачів) був військовослужбовцем, який загинув чи визнаний судом безвісно відсутньою особою при виконанні ним обов’язків військової служби, протягом трьох років після здобуття відповідної загальної середньої освіти зараховується поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів.

Важливо! Визнання учасниками бойових дій військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення не дає цим особам права на вступ поза конкурсом.

Однак, дотримання прав, свобод та законних інтересів учасників АТО, членів їх сімей у більшості випадків сьогодні залежить і від них самих, тому необхідно самостійно вивчати законодавство та знати свої права або про їх відсутність.

Аноним

Добрий вечір! В нас така ситуація- чоловік військовослужбовець-учасник АТО(є посвідчення УБД),живемо в зареєстрованому шлюбі, у мене двоє дітей від першого шлюбу-новим чоловіком не усиновленні, біологічний батько участі у вихованні дітей не приймає. Один син ходить в садочок,а інший в 1 класс в школу. Скажіть будь-ласка, чи мають право наші діти на безкоштовне харчування в садочку і в школі?

Прочитайте вище про всі пільги.

Аноним

Син навчається в Аграрному ліцеї має право на соціальну стипендію ,якщо батько є учавсник АТО

Оксана

Син навчається в академії, на контракті, батько учасник ато. При зверненні про надання пільг відмовляють, що робити?

Оксана, прочитайте вище та визначіть про які саме пільги вам відмовили, оскільки можливо звертатись за захистом права потрібно буде до різних інстанцій. Ваше питання дуже загально викладено - надайте конкретику. Або універсально захищайте свої права в суді.

Володимир

Я учасник бойових дій - ветеран війни, діючий військовослужбовець ЗСУ, моя дружина і донька проживають у бабусі в Тернополі, я проходжу службу в Києві де і зареєстрована моя сімя. Дитина в дитсадочку отримувала "соціальний пакет" тепер в цьому відмовляють так як прописані в іншому населеному пункті - Чи це правильно!!!??? якими нормативними актами керується керівництво дошкільного навчального закладу? Дякую. З повагою Володимир.

Пільги надаються по місцю реєстрації (прописки) - зареєструйтесь і все наладиться. Адже реєстрації зараз нічого не заважає, це робиться швидко і просто.

Ігор

чи я можу мати соціальну степендію в коледжі якщо мій батько являється учасником бойових дій

Аноним

игорь самый полный ответ был дан выше не хочешь знать своих прав можешь не читать

Аноним Надія

З чоловіком розлучена, на даний час він в зоні АТО по контракту вже вдруге, чи має син пільги при вступі і які треба надати довідки?

Адже всі відповіді вже дані вище - просто уважно прочитайте.

Ольга

Чоловік - учасник бойових дій, дитина - вчиться на контракті у вищому навчальному закладі. У соціальній стипендії нам відмовили, так як ії получають тільки студенти денної форми навчання, які вчаться на бюджеті ( хоча в Порядку затвердженному постановою КМУ від 28.12.2016 № 1045 я цього не знайшла). Ви вище пишите, що:

Державна цільова підтримка дітям учасників АТО для здобуття вищої освіти надається у вигляді:

-повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

Має моя дитина на таку пільгу?

Яна

Доброго дня! В мене тато учасник ато. На бакалавра я вчилась безкоштовно, а на 5 курс пільги вже не діють. В мене питання, чи ці пільги діють на гуртожиток?

Прочитайте про всі пільги вище - адже все викладено...

Наталія

Добрий день!В мене син поступив на державну денну форму навчання в Тернопіль.Батько має статус УБД.При заселенні в гуртожиток коли я задала питання про оплату, мені сказали що поки пільга на безкоштовне проживання діє на дітей батьки яких загинули.І щоб ми заплатили не за рік проживання ,а за пів року,а далі буде видно.Якщо що то ці гроші повернуть.Чи правомірно це?

Почитайте вище про всі пільги, розберіться в них - оскільки це вже описано в коментарях.

Аноним

Будь-ласка, дайте розбірливу відповідь, якщо дитину УБД зараховано на контракт на денну форму навчання, то чи має право на безоплате проживання в гуртожитку та соціальну стипендію чи це тільки для бюджетників!

Андрій

має право на 50% гуртожитку та на соц. стіпендію

Почитайте вище про всі пільги, розберіться в них - оскільки це вже описано в коментарях.

Ольга

Підскажіть будь ласка. Дитина має йти в школу. Чоловік учасник бойових дій в зоні ато. Нам відмовляють у наданні місця в школі, аргументуючи це тим, що ми не відносимось до району обслуговування школи. Місце прописки у місті в нас є. До школи 10 хв. Чи мають право нам відмовляти у наданні місця.

Почитайте вище про всі пільги, розберіться в них - оскільки це вже описано в коментарях. Зверніться до найближчої громадської організації спілки УБД - теж повинні допомогти.

юлия

підскажіть, а чи має держава коменсувати видатки ВНЗ на державну цільову підтримку, яку вищий навчальний заклад надає студентам батько (мати) якого є учасниками бойов.дій. ц. підтримку заклад надає із спец.фонду, а як виживати навчальному закладу, коли держава обіцяла до прийняття постанови №975 від 2016 року компенсувати закладам, а тепер куди зникли обіцянки??????????

Почитайте вище про всі пільги, розберіться в них - оскільки це вже описано в коментарях.

Люда

Добрий день! Я маю від першого шлюбу 2 дітей,батько дітей у виховані участі небрав і небере.Він учасник бойових дій в зоні ато.Аліменти дітям несплачує 8 років,придлагає дітям оформити пільги,якщо я оформлю на дітей пільги аліменти неприкращаться

При написании ответа используется разметка Markdown.