29.01.2009 

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД   01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14     ПОСТАНОВА   ІМЕНЕМ УКРАЇНИ     29.01.2009                                                                                           № 18/229  Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:  головуючого:          Островича  С.Е.  суддів:            Гарник Л.Л.           Іваненко  Я.Л.  при секретарі:             За участю представників:  від позивача - Скригонюк І.В. – дов. №60/2008 від 05.09.2008р.  від відповідача 1 - Шадевська Ж.Е. – дов. №225-КР-15 від 14.01.2009р.  відповідача 2 - Кузьменкова Ю.М. – дов. №06-34/48648 від 03.12.2008р.  розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київська міська рада  на рішення Господарського суду м.Києва від 04.07.2008  у справі № 18/229 (Мандриченко О.В.)  за позовом                               Міністерство внутрішніх справ України  до                                                   1.Київська міська рада                                                   2.Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)                             про                                                   визнання права постійного користування земельною ділянкою   ВСТАНОВИВ:  Міністерство внутрішніх справ України звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання права постійного користування земельною ділянкою. Рішенням господарського суду міста Києва від 04.07.2008р. у справі №18/229 позов задоволено повністю. Визнано право Міністерства внутрішніх справ України на постійне користування земельною ділянкою по вул. Інститутській, 29/3 у Печерському районі м. Києва для реконструкції, експлуатації та обслуговування комплексу адміністративних будівель та споруд. Зобов’язано Головне управління земельних ресурсів  виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видати та зареєструвати на користь Міністерства внутрішніх справ України державний акт на право постійного користування земельною ділянкою для реконструкції, експлуатації та обслуговування комплексу адміністративних будівель та споруд по вул. Інститутській, 29/3 у Печерському районі м. Києва. Стягнуто з Київської міської ради на користь Міністерства внутрішніх справ України 42,5 грн. витрат по сплаті державного мита та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Стягнуто з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на користь Міністерства внутрішніх справ України 42,5 грн. витрат по сплаті державного мита та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач 1  звернувся до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 04.07.2008р. у справі №18/229 та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові повністю. Позивач відзив на апеляційну скаргу не надав. В судовому засіданні представники відповідача 1 та відповідача 2 підтримали доводи, викладені в апеляційній скарзі, просили суд скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 04.07.2008р. та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові повністю. Представник позивача в судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду -  без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим. Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне. Міністерство внутрішніх справ України звернулось з клопотанням №13563 від 17.03.2008р. до Київської міської ради про передачу в постійне користування земельної ділянки по вул. Інститутській, 29/3 у Печерському районі м. Києва для реконструкції, експлуатації та обслуговування комплексу адміністративних будівель та споруд. Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування   земель   державної  та  комунальної власності повноваження щодо розпорядження  землями  (крім  земель, переданих  у  приватну власність,  та земель,  зазначених в абзаці третьому  цього  пункту)  в  межах  населених  пунктів  здійснюють відповідні сільські,  селищні,  міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і  нерухоме  майно, доходи  місцевих бюджетів,  інші кошти,  землю,  природні ресурси, підприємства,  установи  та  організації,  в  тому  числі   банки, страхові  товариства,  а  також  пенсійні  фонди,  частку  в майні підприємств,  житловий   фонд,   нежитлові   приміщення,   заклади культури,  освіти,  спорту,  охорони здоров'я,  науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права,  рухомі та  нерухомі об'єкти, визначені   відповідно   до   закону   як  об'єкти  права комунальної  власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Згідно частини 5 статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України Громадяни та юридичні особи набувають права власності  та права  користування  земельними  ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням  органів  виконавчої  влади  або органів   місцевого   самоврядування   в   межах  їх  повноважень, визначених  цим  Кодексом. Порядок надання земельних ділянок у м. Києві затверджений рішенням Київради від 15.07.2004р. №457/1867. 05.05.2008р. позивач звернувся до відповідача 1  з клопотанням  про видачу державного акту на право постійного користування земельною ділянкою для реконструкції, експлуатації та обслуговування комплексу адміністративних будівель та споруд по вул. Інститутській, 29/3 у Печерському районі м. Києва. Відповідач 2 листом від 16.05.2008р.  вих. №05-358/18384 у відповіді на вищезазначений лист позивача зазначив про те, що оформлення земельної ділянки по вул. Інститутській, 29/3 у Печерському районі м. Києва повинно здійснюватися відповідно до регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004р. №457/1867. У зазначеному листі також йдеться про те, що оскільки Київська міська рада не приймала рішення про передачу позивачеві в постійне користування земельної ділянки для  реконструкції, експлуатації та обслуговування комплексу адміністративних будівель та споруд по вул. Інститутській 29/3 у Печерському районі м. Києва, підстави для видачі державного акту відсутні. Матеріали справи свідчать про те, що на земельній ділянці у м. Києві по вул. Інститутській, 29/3 розташовані адміністративні будівлі та споруди, які є власністю Міністерства внутрішніх справ України. Відповідно до статті 415 Цивільного кодексу України особа, до якої перейшло право власності на будівлі (споруди) набуває право користування земельною ділянкою на тих же умовах і в тому ж обсязі, що й попередній власник будівлі (споруди). Частинами 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України передбачено, що  до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Згідно зі статтею 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставах яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Стаття 123 Земельного кодексу України встановлює, що державна адміністрація або сільська, селищна, міська ради у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. Тобто законодавець в імперативній формі встановив, що при встановленні відповідності проекту відведення земельної ділянки вимогам законодавства рада (в даному випадку Київська міська рада) приймає рішення про передачу земельної ділянки. Київська міська рада протягом одного місяця не прийняла відповідного рішення, тобто вбачається бездіяльність Київської міської ради, що призвела до порушення права позивача на оформлення права постійного користування земельною ділянкою. Частина 9 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Колегія Київського апеляційного господарського суду погоджується з місцевим господарським судом про те, що позовні вимоги відносно зобов’язання відповідача 2 зареєструвати та видати позивачеві державний акт на право постійного користування земельною ділянкою для реконструкції, експлуатації та обслуговування комплексу адміністративних будівель та споруд по вул. Інститутській 29/3 є обґрунтованими, виходячи з наступного. Відповідно до статті 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю;  реєстрація права  користування  землею  і  договорів на оренду землі;  видача документів,  що посвідчують право власності і  право  користування землею. Відповідно до п.п. 3.13, 3.23 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради, затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002р. №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію. Відповідно до п. 6 рішення Київської міської ради від 29.05.2003р. №433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до п. „з” ст. 9 та п. „є” ст. 184 Земельного кодексу України. Враховуючи викладене, апеляційний суд приходить до висновку, що рішення Господарського суду м. Києва від 04.07.2008р. у справі №18/229 є законним, обґрунтованим та повністю відповідає фактичним обставинам справи, а тому колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги і вважає, що рішення місцевого господарського суду підлягає залишенню без змін. Керуючись ст.ст. 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, – ПОСТАНОВИВ:  Апеляційну скаргу Київської міської ради на рішення господарського суду міста Києва від 04.07.2008р. у справі №18/229 залишити без задоволення. Рішення Господарського суду м. Києва від 04.07.2008р. у справі №18/229 залишити без змін. Видачу наказів доручити Господарському суду м. Києва. Справу №18/229  повернути до Господарського суду м. Києва.  Головуючий суддя                                                                      Острович  С.Е.  Судді                                                                                          Гарник Л.Л.                                                                                           Іваненко  Я.Л.