26.02.2009 

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ                               “26 лютого  2009 року                          м. Київ                      №К-1256/08          Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі суддів: Головуючого  -  судді  Фадєєвої Н.М. Суддів  -  Гордійчук М.П., Васильченко Н.В., Леонтович К.Г.. Матолича С.В. при секретарі  - Мудренко А.О. розглянувши у судовому засіданні касаційну скаргу Волинської митниці на постанову господарського суду Волинської області від 04.07.2007р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2007р. у справі за позовом Приватного підприємства «Л.П.С.» до Волинської митниці про скасування рішення, - В С Т А Н О В И Л А : Доповідач Фадєєва Н.М. Приватне підприємство "Л.П.С." просило суд визнати недійсним рішення Волинської митниці про визначення коду товару №КТ-201-03-07-Л від 12.06.2007 року, т. я. митницею під час митного контролю було порушено вимоги Порядку роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений Державною митною службою України за №646 від 01.10.2003 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2003 року за №996/8317, що призвело до невірного визначення митним органом коду УКТЗЕД експортного товару. Представники позивача уточнили позовні вимоги, просили визнати нечинним рішення Волинської митниці про визначення коду товару № КТ-201-03-07-Л від 12.06.2007 року. Постановою  господарського суду Волинської області від 04.07.2007р. позов задоволено повністю. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2007р.  апеляційна скарга залишена без задоволення, а постанова господарського суду Волинської області від 04.07.2007р. – без змін. Не погоджуючись з вищезазначеними судовими рішеннями, Волинська митниця звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати вищезазначені судові рішення, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга Волинської митниці підлягає задоволенню з наступних підстав. Судом встановлено, що згідно контракту № 2 LPSвід укладеного між фірмою «EuroCom SAS» Італія та ПП «Л.П.С.» м.Рожище здійснено купівлю-продаж піддонів плоских дерев»яних в незібраному вигляді. В додатку № 1 до контракту зазначені кількість, ціна  і якість піддонів, а саме: піддон плоский дерев»яний в незібраному вигляді, тип піддонів П2-02, розміри піддонів 1200x1200 мм, розміри заготівок 20x140x1200 мм відповідно в кількості 88400 шт. і 88500 шт. В додатку № 2 - креслення піддонів, а в додатку № 3 - схема упаковки піддонів, якій відповідають  завантажені заготівки для піддонів. Додатки є невід»ємною частиною контракту. Супровідними документами на товар є ВМД №201010005/7/011832 від 11.06.2007р., рахунок-фактура № 3 від 11.06.2007р., СМК № 027356 від 11.06.2007р., які підтверджують, що завантажений товар  «Піддон плоский незібраний, дерев»яний», розміром 1200x1200x40 мм, а не лісоматеріали. Зазначений товар відповідає вимогам технічних умов ТУ У 20.4-3 1979936-001-2007. Відповідно до Закону України «Про митний тариф України» від 05.04.2001р. визначено правила інтерпретації класифікації товарів, тому будь-яке посилання у найменуванні товари будь-який товар стосується також некомплектних чи незавершених товарів, за умови, що основні характеристики комплектних чи завершених товарів, тому зазначений товар класифікуватися кодом УКТ ЗЕД 4415202000 (піддони плоскі), а не 4407109300 та 4407995 , як лісоматеріали  з хвойних та листяних порід. Колегія суддів вважає, що суд дійшов помилкового висновку про задоволення позову внаслідок неправильного застосування норм матеріального права, посилаючись на наступне. Відповідно до вищезазначеного контракту його предметом є поставка піддону плоского дерев’яного, в незібраному вигляді. Проте, при здійсненні митного контролю інспектором вантажного відділу митного поста "Луцьк" було виявлено, що заявлений до митного оформлення товар являє собою заготовки не шліфовані, не стругані, не з’єднані у шип, який згідно з УКТ ЗЕД має класифікуватись за кодами 4407109300 (лісоматеріали з хвойних порід дерева /сосни звичайної/ не шліфовані, нестругані, не з’єднані у шип, розмір:20 140 1200мм, 2095 1200мм0) та 4407999800 (лісоматеріали з листяних порід дерева /вільхові/ не шліфовані, не стругані, не з’єднані у шип, розмір 20951200мм). До огляду товару було залучено головного інспектора відділу контролю митної вартості та номенклатури, результати зазначені в Акті про проведення митного огляду товарів, що переміщуються за ВМД 201010005/7/011832 від 11 червня 2007р. Відповідно до Порядку роботи відділу номенклатури та кваліфікації товарів регіональної митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури митниці при вирішення питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом ДМСУ від 01.10.2003р № 646, саме до компетенції зазначених підрозділів належить вирішення складних та спірних питань з класифікації товарів та інших предметів, які виникають при здійсненні їх митного оформлення і не можуть бути вирішені підрозділом, що здійснює митне оформлення. На виконання запиту оперативного підрозділу, на підставі поданих до митного оформлення документів, враховуючи вищезазначений акт про проведення митного огляду товарів, начальником відділу контролю митної вартості та номенклатури був зроблений висновок про те, що пред'явлений до митного оформлення товар слід кваліфікувати за кодами згідно з УКТ ЗЕД 4407109300 та 4407999800, про що зроблено запис в Рішенні про визначення коду товару від 12 червня 2007р. № КТ-201-03-007-Л. В постанові суду вказано, що зазначений в супровідних документах товар, піддон дерев’яний типу П2-01 та П2-02 відповідає вимогам технічних умов ТУ У 20.4-31979936-001:2007. Разом з тим, п.3.5 даних технічних умов визначено: "всі поверхні дошок піддону повинні бути обстругані, за виключенням фасок на ребрах. Фаски утворюють струганням або фрезеруванням". Як свідчить з Акту про проведення митного огляду товарів... від 11 червня 2007р. (п.7.3) до митного оформлення були пред'явлені заготовки певних розмірів, не шліфовані, не стругані. Посилання суду на Основні правила інтерпретації класифікації товарів, визначені ЗУ "Про митний тариф України", відповідно до яких будь-яке посилання у найменуванні товарної позиції на будь-який товар стосується також некомплектних чи незавершених товарів, за умови, що вони мають основні характеристики комплектних чи завершених товарів, є необґрунтованим. Згідно ст.313 Митного кодексу України рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов’язковими для підприємств і громадян. Дана норма закону базується на тому, що одним з основних завдань митних органів є запобігання випадкам ухилення суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності від сплати податків у повному обсязі та від встановлених заходів нетарифного регулювання внаслідок декларування товарів не за своїм найменуванням та за невідповідним кодом товару згідно з УКТ ЗЕД. 8 вересня 2005 р. був прийнятий Закон України "Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язані з реалізацією та експортом лісоматеріалів", яким передбачено, що право експорту певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, має суб’єкт підприємницької діяльності, який має сертифікат про походження на партію лісоматеріалів, зазначену у відповідному сертифікаті. Митні органи здійснюють митне оформлення експорту лісо - та пиломатеріалів за умови подання експортером разом з іншими необхідними документами сертифіката про їх походження. Враховуючи вищезазначені норми законодавчих та інших нормативно-правових актів, визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД є спеціальним питанням, яке потребує відповідної кваліфікації, тому й віднесене законодавством до компетенції митного органу, а його рішення щодо класифікації товарів є обов'язковим для підприємств і громадян. Рішення про визначення коду товару від 12 червня 2007 р. № КТ-201-03-07-Л прийняте згідно Закону України "Про Митний тариф України" від 5 квітня № 2371-ІЙ, Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого наказом Державної митної служби України від 32.01.2004 № 68, наказу Держмитслужби України від 01.10.2003р. № 646 "Про порядок роботи відділу номенклатури та кваліфікації товарів регіональної митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України", а тому, підстав для визнання його нечинним немає. Наведені  відповідачем в касаційній  скарзі  доводи  про порушення судами  першої і апеляційної  інстанції  норм матеріального права, які  привели  до неправильного  вирішення  спору по суті  знайшли  своє  підтвердження, тому  рішення  суду  першої та ухвала  апеляційної інстанцій підлягають скасуванню, а касаційна  скарга підлягає задоволенню. Керуючись  ст.. ст.. 220, ст. 223, 229, 232 Кодексу  адміністративного  судочинства  України, колегія суддів  Вищого  адміністративного суду  України, - 

П О  С  Т  А Н  О  В И Л А: Касаційну  скаргу  Волинської митниці задовольнити  повністю. Постанову господарського суду Волинської області від 04.07.2007р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2007р. справі № 1/99-12А скасувати та ухвалити  нову постанову, якою  відмовити Приватному підприємству «Л.П.С.» в задоволенні позову.  Постанова  набирає законної сили з моменті проголошення і оскарженню не підлягає. Судді :