26.01.2009 

Справа № 2-397/09 Р ІШ Е Н Н Я ІМЕНЕМ УКРАЇНИ                                                                   (З А О Ч Н Е) 26 січня  2009 року                 Дніпровський районний суд м.Києва в складі: головуючого судді                       В.П.Гончарук при секретарі                                Д.С. Рябому         розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Дніпровської РДА в м. Києві, зацікавлена особа  Головне управління юстиції в м. Києві, ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,-                        В С Т А Н О В И В :     Позивач звернувся до суду з позовом до Дніпровської РДА в м. Києві, зацікавлена особа  Головне управління юстиції в м. Києві, ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1  року померла його мати ОСОБА_3 . Після її смерті залишилась спадщина у вигляді двохкімнатної квартири   АДРЕСА_1  та житлового будинку АДРЕСА_2 . Позивач є спадкоємцем за законом першої черги, Крім нього спадкоємцем першої черги також є його сестра ОСОБА_2 , інших спадкоємців за законом не має. Перед смертю мати позивача, проживала постійно з ним. Протягом 2004-2005 року мати позивача тяжко хворіла, діагноз-онкозахворювання. Весь цей час вона перебувала на утриманні позивача та позивач доглядав її до смерті та поховав її. Після смерті матері позивача відкрилася спадщина на її майно. Заяви про відмову про прийняття спадщини позивач до Держвавної нотаріальної контори не подавав. Після відкриття спадщини сестра позивача ОСОБА_2 , прийняла спадщину відносно квартири АДРЕСА_1 , даний факт про спадщину оформила у державній нотаріальній конторі. Спадщину на житловий будинок АДРЕСА_2 ., який також належав покійній матері позивача, позивач фактично прийняв спадщину: проживає і доглядає спадкове майно і обробляє ділянку, яка знаходиться біля будинку, однак при відсутності правовстановлюючих документів, Свідоцтва про право власності, яке давало б позивачу право юридично оформити факт прийняття спадщини та зареєструвати факт прийняття спадщини  в бюро технічної інвентаризації не зміг. Коли позивач в 2008 році звернувся до  державної нотаріальної контори, з заявою про прийняття спадщини - у прийнятті спадщини йому було відмовлено, з мотивів пропуску строку встановленого ст. 1270 ЦК України і відсутності правовстановлюючих документів необхідних для оформлення прийняття спадщини. Позивач посилається на ст. 1268 ЦК України, згідно якої спадкоємець, який постійно проживав з спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.     Позивач ОСОБА_1 . в попереднє судовове засіданні з”явився,  позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

Представник відповідача до суду не з”явився, про час та місце слухання справи повідомлялася належним чином, про що свідчать поштові повідомлення залучені до матеріалів справи. На підставі ч.1 ст. 224 Цивільного процесуального кодексу України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений  і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.     Зацікавлені  особи в попереднє судове засідання не з”явилися, хоча про день та час слухання справи були повідомлені належним чином, про що свідчать поштові повідомлення.      Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до  висновку, що позов  підлягає задоволенню з наступних підстав.     Згідно п.5 прикінцевих та перехідних положень, правила книги  шостої  Цивільного кодексу  України  застосовуються  також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким  із спадкоємців до набрання  чинності цим Кодексом.

Відповідно до ст.1270 ЦК України слідує, що для прийняття спадщини встановлюється трок у шість місяців, який починається з часу  відкриття спадщини.     Якщо виникнення у особи  права на спадкування  залежить  від неприйняття спадщини або відмова  від її  прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини  встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Як встановлено в судовому засіданні, що ІНФОРМАЦІЯ_1  року померла його мати ОСОБА_3  (а.с. 6). Після її смерті залишилась спадщина у вигляді двохкімнатної квартири   АДРЕСА_1  та житлового будинку АДРЕСА_2 . Позивач є спадкоємцем за законом першої черги, Крім нього спадкоємцем першої черги також є його сестра ОСОБА_2 , інших спадкоємців за законом не має. Перед смертю мати позивача, проживала постійно з ним. Протягом 2004-2005 року мати позивача тяжко хворіла, діагноз-онкозахворювання. Весь цей час вона перебувала на утриманні позивача та позивач доглядав її до смерті та поховав її. Після смерті матері позивача відкрилася спадщина на її майно. Заяви про відмову про прийняття спадщини позивач до Держвавної нотаріальної контори не подавав. Після відкриття спадщини сестра позивача ОСОБА_2 , прийняла спадщину відносно квартири АДРЕСА_1 , даний факт про спадщину оформила у державній нотаріальній конторі. Спадщину на житловий будинок АДРЕСА_2 ., який також належав покійній матері позивача, позивач фактично прийняв спадщину: проживає і доглядає спадкове майно і обробляє ділянку, яка знаходиться біля будинку, однак при відсутності правовстановлюючих документів, Свідоцтва про право власності, яке давало б позивачу право юридично оформити факт прийняття спадщини та зареєструвати факт прийняття спадщини  в бюро технічної інвентаризації не зміг. Коли позивач в 2008 році звернувся до  державної нотаріальної контори, з заявою про прийняття спадщини - у прийнятті спадщини йому було відмовлено, з мотивів пропуску строку встановленого ст. 1270 ЦК України і відсутності правовстановлюючих документів необхідних для оформлення прийняття спадщини (а.с. 7). Позивач посилається на ст. 1268 ЦК України, згідно якої спадкоємець, який постійно проживав з спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.     Таким чином в судовому засіданні знайшла своє підтвердження та  обставина, що строк для прийняття спадщини пропущений позивачем ОСОБА_1  з поважних причин та йому слід  визначити додатковий строк  на прийняття спадщини.     На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст.1270, 1272 ЦК України, ст.ст.15, 30,62, 202,  203 ЦПК України, суд, -                     В И Р І Ш И В :     Позов ОСОБА_1  до Дніпровської РДА в м. Києві, зацікавлена особа  Головне управління юстиції в м. Києві, ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку на прийняття спадщини - задовільнити.     Визначити ОСОБА_1  додатковий строк  терміном два місяці для подання нею заяви про прийняття спадщини.     Перебіг визначеного  додаткового строку  рахувати з  06 лютого 2009 року.

Рішення може бути оскаржено  шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та подальшої подачі  апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Або шляхом апеляційної скарги з дня проголошення рішення. Заява про апеляційне оскарженя та апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м.Києва через Дніпровський районний суд м.Києва. Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд   заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя                                                                                                               Гончарук В.П